Z czym wiąże się naprawa wału korbowego?
Wał korbowy to ważny element każdego silnika spalinowego, który odpowiada za zmianę ruchu posuwisto-zwrotnego na obrotowy. Dzięki niemu pojazd może się poruszać. Jednak siły tarcia działające na wał podczas pracy są tak duże, że wał oraz jego elementy ulegają częstemu wyeksploatowaniu. Aby zapobiec większym awariom, zaleca się wykonać naprawę wału korbowego.
Jak sprawdzić, czy wał korbowy wymaga naprawy?
Wał korbowy zaliczany jest do części, które często nie ulegają awariom, szczególnie w nowych samochodach. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy wał zostanie uszkodzony. Wtedy na desce rozdzielczej zapala się kontrolka check engine. Innym symptomem źle działającego wału jest stałe unieruchomienie silnia lub jego nagłe gaśnięcie nawet po rozgrzaniu. Kiedy pojawi się któryś z objawów, zaleca się natychmiastowe umówienie wizyty w serwisie mechanicznym w celu kontroli sytuacji i wykonaniu ewentualnej naprawy.
Na czym polega naprawa wału korbowego?
Naprawa wału korbowego polega na jego regeneracji. Jest to proces wieloetapowy. W pierwszej kolejności specjaliści sprawdzają jego stan techniczny. To pozwala określić zakres zniszczeń i podjęcie decyzji o regeneracji lub zakupie nowej części. Są to jednak sytuacje wyjątkowe. Ważnym etapem regeneracji wału jest szlifowanie. Czynność ta powinna być wykonana bardzo precyzyjnie. Nie bez znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania regenerowanego wału jest odbudowanie uszkodzonych czopów, aby odzyskały one utracone parametry techniczne. Na koniec wał należy wyważyć, co spowoduje zmniejszenie drgań silnika, zwiększy jego moc i zmniejszy zużycie paliwa. Regeneracja wału przynosi wiele korzyści i wpłynie na lepszą eksploatację pojazdu.