Na czym polega regeneracja sprężarki klimatyzacji?
Sprawna klimatyzacja samochodowa jest ważna nie tylko ze względu na komfort jazdy, ale także na bezpieczeństwo zdrowotne. Prawidłowe działanie klimatyzacji pozwala na wychwycenie ponad 80% zanieczyszczeń. Sprężarka (kompresor) jest najważniejszą i najdroższą częścią klimatyzacji samochodowej, odpowiedzialną za sprężanie oraz wprawianie w ruch chłodzącego czynnika klimatyzacji. Jak każde eksploatowane urządzenie po jakimś czasie, może ona ulec awarii. Dowiedz się, jakie czynniki sprzyjają jej psuciu i na czym polega regeneracja sprężarki klimatyzacji!
Przyczyny awarii sprężarki klimatyzacji
Podstawowym błędem kierowców, który powoduje nieoczekiwane awarie, jest zaniedbanie regularnych przeglądów klimatyzacji. Są one bardzo ważne, ponieważ pozwalają na szybką reakcję i wymianę psujących się części, zanim awaria przeniesie się na pozostałe komponenty i doprowadzi do unieruchomienia klimatyzacji. Zużycie poszczególnych części; niedostateczna ilość, lub brak czynnika chłodzącego oraz oleju; zanieczyszczenia i obecność wody w układzie są najczęstszymi przyczynami uszkodzeń sprężarki.
Dlaczego warto zdecydować się na regenerację sprężarki?
Najważniejszym powodem, który sprawia, że regeneracja sprężarki jest taka popularna, są koszty. Wymiana sprężarki na nową to duży wydatek, wynoszący, w zależności od modelu samochodu nawet kilka tysięcy zł! Nie należy jednak mylić naprawy z regeneracją. Pierwsze rozwiązanie polega na zdiagnozowaniu zepsutych części i ich wymianie na nowe. Regeneracja sprężarki sięga dalej, ponieważ zakłada kompleksową odnowę jej wnętrza, czyli wszystkich elementów zepsutych, a także tych psujących się i zużytych. Jest ona tańszą alternatywą dla zakupu nowej sprężarki. Jeśli można zaoszczędzić, to po co przepłacać?
Jak wygląda proces regeneracji sprężarki?
Celem regeneracji sprężarki klimatyzacji jest przywrócenie jej początkowej efektywności. Ze względu na to, zakłada ona kompleksową diagnozę sprawności całych podzespołów. Proces regeneracji sprężarki rozpoczyna jej wymontowanie z samochodu oraz dokładne, profesjonalne wyczyszczenie i piaskowanie. Następnie, mechanik sprawdza szczelność kompresora i rozmontowuje go, aby po kolei sprawdzić sprawność wszystkich elementów i w razie potrzeby wymienić je na nowe. Po takim gruntownym przeglądzie następuje montaż sprężarki. Na koniec przeprowadza się gruntowne testy sprawności kompresora.