Kiedy i dlaczego zleca się badanie techniczne pojazdu po wypadku?
Żaden kierowca nie powinien zapominać o konieczności przeprowadzania badań technicznych swojego auta. Ich częstotliwość określają obowiązujące przepisy. To dzięki temu, że elementy pojazdów poruszających się po drogach są regularnie sprawdzane przez fachowców, możemy czuć się bezpiecznie jako pasażerowie oraz kierowcy. Niekiedy konieczne jest wykonanie dodatkowego badania. W jakich sytuacjach?
Diagnostyka samochodu po wypadku — co warto wiedzieć?
Dodatkowe badania techniczne pojazdów przechodzą z reguły samochody, które brały udział w wypadkach. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze musi tak być — jeżeli auto nie ma żadnych uszkodzeń, wizyta na Stacji Kontroli Pojazdów nie musi być naszym obowiązkiem. Decyzję podejmuje jednak policjant, który przyjedzie na miejsce zdarzenia. Przeprowadzenie badania technicznego bez względu na uszkodzenia jest nierzadko zalecane właścicielom pojazdów z instalacją gazową, ponieważ w ich przypadku nierzadko dochodzi do uszkodzenia zbiornika gazu, co stanowi szczególne zagrożenie.
Gdy dojdzie do znacznych uszkodzeń, policjant zazwyczaj zatrzymuje dowód rejestracyjny pojazdu. W takim wypadku nie możemy się już nim poruszać i powinien on od razu trafić do SKP. Jeśli dojdzie natomiast tylko do niewielkich zniszczeń, otrzymamy zaświadczenie pozwalające na jazdę autem przez 7 dni, w ciągu których powinniśmy wykonać badanie techniczne.
Komu zlecić wykonanie badań technicznych?
Badania techniczne wykonuje stacja kontroli pojazdów. W Lublinie są przeprowadzane przez naszych specjalistów z zakresu diagnostyki aut. Dlaczego są tak ważne? Przede wszystkim, tak jak zostało wspomniane, dzięki nim możemy mieć pewność, że jazda danym pojazdem nie stwarza dla nikogo zagrożenia i nie doszło do poważnych uszkodzeń elementów pod maską podczas wypadku.